Uudised

Kulinaaria Instituudi eesmärk on olla kõrgete kulinaarsete kunstide arendamise 
keskus Eestis.


Eesti kokk maailma tippude seas

25.01.2013
Restorani Egoist peakokk Heidy Pinnak ning 9-liikmeline Eesti meeskond asusid teele Prantsusmaale, et püüda maailma mainekaima kokandusvõistluse Bocuse d'Or-i peavõitu.

Võistlus toimub 29. ja 30. jaanuaril legendaarse koka Paul Bocuse'i kodulinnas Lyonis. Traditsiooniliselt iga kahe aasta tagant toimuvat Bocuse d'Or-i on nimetatud ka kokkade olümpiaks, kuna omavahel võistlevad tiheda konkursisõela läbinud parimatest parimad üle kogu maailma.

Finaalis võtavad omavahel mõõtu kokad 24-st riigist ja viiest maailmajaost; Heidy Pinnak on nende seas ainus naissoost kandidaat. Koha lõppvõistlusel tagas edasipääs kevadel Brüsselis toimunud Euroopa eelvoorus, kus seljataha jäid näiteks sellised tuntud maailmaköögid nagu Itaalia, Hispaania ja Luksemburg.

Eesti meeskonda kuuluvad lisaks Heidy Pinnakule islandlasest treener Ragnar Ómarssonja samuti Islandilt pärit noor ja andekas abikokk Ari Gunnarson. Viis ja pool tundi kestval võistlusel tuleb Pinnakul esitada nii liha- kui kalakandik. Etteantud kohustuslikeks tooraineteks on tänavu Iiri veise sisefilee ja seljatükk, kalamenüü tuleb üles ehitada paltusele ning lobsterile. 

Eesti võistluskava kannab tuntud Taani filmist inspireerituna pealkirja "Babette'i pidusöök". Kuna nii kastmed kui garnituurid on võistleja vabal valikul, kasutatakse palju Põhjamaadele iseloomulikke tooraineid. Eesti toodetest leiavad oma tee võistluskandikule näiteks Jõgeva kollase kartulisort, Vana Tallinna liköör, vutimunad, köögiviljad ja rukkileib. Liha maitsestamisel kasutatakse kadakamarju, kalale annab suitsumaitse männivõrsete aroom.

"Ihkan näidata, et Eestil on maailmale pakkuda nii kokkade kui kohalikust toorainest tõukuva köögi tippklassi. Tahaks loota, et see ärgitab noori Eesti kokkasid püüdlema kõrgele, väärtustama kodumaiseid traditsioone ning neid uueks looma," lausus võistluseks üle aasta intensiivselt harjutanud Pinnak.

Võistlust hindava žürii liige on ka Eesti Kulinaaria Instituudi ja Bocuse d'Or Eesti eestvedajaDimitri Demjanov, kes ainsa eestlasena kuulub Prantsuse Kulinaaria Akadeemiasse. "Bocuse d'Or on meie parim võimalus kanda end tõsiseltvõetavate gastronoomiariikide maailmakaardile. Siin võistlevad maailmatasemel tippkokad kujundavad suundi, mis mõjutavad piirkondlikke rahvuskööke ning seeläbi ka turismi. Kultuuridiplomaatia, nagu armastuski, käib teatavasti kõhu kaudu," ütles Demjanov. Žürii auliige on ka peatselt 87. sünnipäeva tähistav Paul Bocuse ise.

Tseremoniaalnõude komplekt, millega Eesti meeskond eesotsas chef Heidy Pinnakuga võistlustöid esitleb, valmis koostöös Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonna kunstnikega.

Eesti võistleb teisel päeval ehk 30. jaanuaril. Samal päeval on võistlustules varem korduvalt võitnud Uue Põhjala Köögi filosoofiat esindavad Norra ja Taani. Eesti meeskonna käekäigule on lubanud kohapeale kaasa elama tulla ligi 50 fänni.  Otseülekannet saab jälgida 30ndal jaanuaril kella 12.00 – 19.30 siin!

 

Võistluste alguseni saavad kõik hääletada ka parima plakati poolt siin. Eesti plakati ja menüü on kujundnud agentuur The Division.

Esimest korda sai Eesti kutse osaleda sellel maailma enim jälgitud kokandusvõistlusele 2008. aastal. Eestit esindanud Vladislav Djatšuk saavutas Euroopa eelvoorus 7. koha ja finaalis oli maailma parimate seas 15.

Eesti osalemist on toetanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Turismiarenduskeskus, Euroopa Regionaalarengu Fond, Põllumajandusministeerium, Liivimaa Lihaveis, Seger Eesti OÜ, The Division, AS Dunker, AS Liviko, AS Prike, Eesti Kulinaaria Instituut.

 

Lisainfo:

Dimitri Demjanov

+372 5196 1097

info@kulinaaria.ee

http://www.facebook.com/bocusedor.estonia


         

       


Manifest

"Toetan Põhjala köögi manifesti põhimõtteid!" Allkirja saab anda siin! »