Uudised

Kulinaaria Instituudi eesmärk on olla kõrgete kulinaarsete kunstide arendamise 
keskus Eestis.


Esimeseks Superchefiks pärjati restorani Strand peakokk Lauri Erm

10.06.2012
Pärnus 8.-9. juunil Hea Toidu Festivalil Grillfest peetud kokade võistluse Superchef võitis restorani Strand peakokk Lauri Erm oma meeskonnaga. Superchef 2012 korraldasid MTÜ Liivimaa Lihaveis ja Eesti Kulinaaria Instituut Dimitri Demjanovi juhtimisel.
Airi Külvet, žürii ja MTÜ Liivimaa Lihaveis juhatuse liige: „Esimene võistlus oli lõpuni tasavägine ja žürii liikmetele oli põnevus õhus viimaste punktide kokkuarvestamiseni. Hinnati võrdsete punkidega eelrooga, pearooga lihast ja desserti. Maitsepunktid roogadele andsid valdava osa arvestustusest. Punkte andsid veel serveerimisoskus, hügieen, suhtlemine klientidega. Eraldi saadi punkte ka läbimüügi   ja kasumi pealt. Pearoa, veiseliha valmistamise, serveerimisoskuse, hügieeni, kliendiga suhtlemise ning ka majandusliku arvestuse poolest oli punktiarvetuses ees Meat Market, kuid Strandile tõi võidu punktiarvestuse üllatuslikult eelroog – milleks oli võitjameeskonnal Pärnu kohalik värske koha.“
 
Dimitri Demjanov Eesti Kulinaaria Instituudist: „Palju õnne Pärnu Strandi meeskonnale kelle eelroog ja magustoit osutusid nii žürii kui ka tarbija arvates parimateks, ja kes seekord üldkokkuvõttes Superchefi karika oma kööki viisid. Pearoog lihast, mille pärast võisteldi, leidis Meat Marketil rohkem suid ja sai žüriilt enim punkte ja tunnustust. Nii et arenguruumi on mõlemal. Loodan väga, et lõppkokkuvõttes võitis nii tarbija kui ka eesti köök. Superchef on suunatud tarbija võidule ja eriliseks teeb selle hindamispunkt, mis mõõdab hinna ja kvaliteedi suhet. See punkt puudub teistes kokandusvõistlustes. Parim kaup on müüdud kaup, just seda poolt soovime võistluse kaudu kokkadel arendada.“
 
Cardo Remmel, Taastusravikeskuse Estonia juhataja, žürii liige: „Strandi tugevus oli lihtsus. Kokku olid pandud lihtsad maitsed ja see andis neile suure edu. Isiklikult meeldis mulle teisel päeval tartlaste romsteek.“
 
Võistluse Superchef käigus tuli meeskondadel, mida juhtisid Pärnu restorani Strand peakokk Lauri Erm ja Tartu restoranide Meat Market ja Truffe peakokk Joel Ostrat kahel päeval pakkuda kolmest roast koosnevat menüüd. Menüü sisaldas eelrooga, pearooga ja magustoitu. Kokad valmistasid kaks erinevat rohumaa lihaveise eri tükist pearooga, eelroog ja magustoit võisid olla samad.
 
Kokkade tööd hindas žürii koosseisus: Eesti Kulinaaria Instituudi akadeemikud Angelica Udeküll, Laulasmaa Spa restorani peakokk; Ants Uustalu, Soome saatkonna peakokk; Emmanuel Wille, Olde Hansa restorani peakokk ning Airi Külvet, MTÜ Liivimaa Lihaveis juhatuse liige, Toomas Kivimägi, Pärnu linnapea ja Cardo Remmel, Taastusravikeskuse Estonia juhataja.
 
Pearoogade valmistamisel said kokad kasutada kuubikuid veise sisetükist, chorizo vorsti (klassikaline Hispaaniast pärinev 100 protsendiline veiseliha vürtsikas vorst), küljesteiki flank steak, romsteeki.
Pearoa põhitooraine peavad võistlejad valmistama kohapeal võistlustelgis. Lisandid ja kastmed võivad olla kaasa võetud ja varem ettevalmistatud. Ka eelroog ja dessert võivad olla varem ettevalmistatud.
 
MTÜ Liivimaa Lihaveis on loodud Eesti suuremate anguse ja herefordi tõugu lihaveisekasvatajate poolt rohusöötadel kasvatatud veiste liha propageerimiseks ja turustamiseks. Liikmete loomadele ei söödeta erinevaid ostusöödalisandeid ega teravilja. Liivimaa Lihaveisel on 11 liiget. Vaata veebist www.liivimaalihaveis.ee.
 
MTÜ Eesti Kulinaaria Instituut on avalikes huvides tegutsev juriidiliste ja füüsiliste isikute vabatahtlik ühendus. Ühingu eesmärk on olla kõrgete kulinaarsete kunstide arendamise keskus Eestis. Vaata veebist www.kulinaaria.ee.
 
Restorani Strand retsept
Liivimaa Lihaveise kebab
 
Vaja läheb:
390 g Liivimaa Lihaveise kebabi
1 porgand
1 sibul
3 küüslaugu küünt
1 selleri vars
250 ml veisepuljongit (varem valmis keedetud)
tomatipastat
kadakamarju
1 kiivi
oliiviõli
 
Valmista marinaad nii: koori ning tükelda porgand, sibul, küüslauk ja seller. Pruunista neid pannil mõned minutid ning sega lihapuljongisse. Purusta kadakamarjad ja lisa samuti puljongile. Lisa 1 spl tomatipastat. Keeda puljongit madalal tulel 20-30 minutit. Eraldi kausis valmista kiivi-oliiviõli püree. Koori ja mikserda kiivi kuni see muutub püreeks ning sega kokku oliivõliga. Lisa saadud püree puljongile ja lase puljongil täielikult maha jahtuda. Vajadusel maitsesta soola ja pipraga.

Võta veiseliha kebabi kuubikud ja jäta jahutatud marinaadi 1,5 h kuni ööpäevaks seisma. Kui kasutad puuvardaid, siis leota neid enne külmas vees vähemalt 20 minutit. Pane lihatükid vardasse (lihatükkide vahele võid soovi korral panna paprika ja sibula tükke) ja grilli igalt küljelt 2-3 minutit. Arvesta, et veiseliha peaks seest jääma roosa, seega lähtu grillimisel ka kuumusest ning ära liha üle küpseta.
         

       


Manifest

"Toetan Põhjala köögi manifesti põhimõtteid!" Allkirja saab anda siin! »